Mūziķis Lauris Reiniks savā “Facebook” kontā dalījies ar fotogrāfiju, kas uzņemta pašā Vecrīgas centrā. Nevar noliegt, ka šī bilde, ņemot vērā filmas “Straume” kontekstu, kļuvusi gandrīz vai leģendāra!
Fotogrāfijā Lauris ir iemūžinājis vienu no Vecrīgas ikoniskiem objektiem – kaķa skulptūru, kas atrodas uz jumta kores. Šī skulptūra ir ļoti pazīstama, un, kā izrādās, tās autors ir slavenais metālmākslinieks Miervaldis Zibens. Viņš šo unikālo tēlu radījis kopā ar savu brāli Visvaldi, un tas ir viens no viņu kopīgiem mākslinieciskajiem darbiem, kas tagad rotā Vecrīgu.
Miervaldis Zibens, dzimis 1944. gadā Rīgā, nāk no metālkalēju ģimenes, jo viņa tēvs, Jānis Alfrēds Zibens, arī bija metālmākslinieks. Miervaldis 1977. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļu. Viņš ir strādājis dažādās vietās, tostarp kombinātā “Māksla”, Kultūras ministrijas Zinātniskās restaurācijas remonta birojā un ražošanas apvienībā “Daiļrade” kā metālkalējs. Taču kopš 1994. gada viņš pievērsies individuālajai mākslinieka darbībai, izpildot pasūtījuma darbus.
Miervalda Zibena izcili un neparasti darbi regulāri tiek eksponēti izstādēs, sākot jau no 1968. gada. Viņa darbi bijuši skatāmi ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Kandavā, Jaunpilī, Talsos un citās vietās.
Viņš ir autors altāra tabernākulai, kas rotā Romas katoļu baznīcu Talsos, kā arī viņa veidotie svečturi ir uzstādīti Svētās Trīsvienības baznīcā Kuldīgā un Svētā Pētera baznīcā Rīgā.
Zibena veidotie kroņlukturi un metāla režģi rotā viesnīcu “Radi un draugi”, viņš arī radījis vairākus skaistus metāla vārtus un dažādus interjera un eksterjera elementus vairākiem Rīgas namiem. Protams, viņa slavenākie darbi ir arī kaķis uz Vecrīgas nama jumta kores.
Papildus tam, 1971. gadā Miervaldis strādājis arī pie Svētā Pētera baznīcas torņa gaiļa figūras restaurācijas.
Kad Lauris Reiniks ievietoja šo fotogrāfiju sociālajā tīklā, viņš pievienoja spilgtu un atmiņā paliekošu ziņojumu…
Mūziķis Lauris Reiniks nesen sociālajā tīklā “Facebook” dalījās ar fotogrāfiju, kas uzņemta pašā Vecrīgas sirdī. Un jāatzīst, ka, ņemot vērā filmas “Straume” kontekstu, tā kļuvusi gandrīz vai leģendāra!
Šajā fotogrāfijā Lauris ir iemūžinājis vienu no Vecrīgas vispazīstamākajiem objektiem – kaķa skulptūru, kas rotā jumta koresi.
Šo mākslas darbu radījis slavenais metālmākslinieks Miervaldis Zibens, kurš, kā izrādās, šo kaķa tēlu veidojis kopā ar savu brāli Visvaldi.
Miervaldis Zibens dzimis 1944. gadā Rīgā un nāk no metālkalēju dzimtas, jo viņa tēvs Jānis Alfrēds Zibens arī bija metālmākslinieks. Miervaldis 1977. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļu. Viņš strādājis kombinātā “Māksla”, Kultūras ministrijas Zinātniskās restaurācijas remonta birojā un ražošanas apvienībā “Daiļrade” kā metālkalējs. Taču kopš 1994. gada viņš pievērsies individuālajai mākslinieka darbībai, izpildot pasūtījuma darbus.
Miervalda Zibena unikālie un estētiskie darbi regulāri tiek izstādīti dažādās izstādēs jau kopš 1968. gada. Viņa izstādes ir bijušas ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Kandavā, Jaunpilī, Talsos un citās pilsētās.
Viens no Miervalda nozīmīgākajiem darbiem ir altāra tabernākula, kas rotā Romas katoļu baznīcu Talsos. Viņa radītie svečturi ir apskatāmi Svētās Trīsvienības baznīcā Kuldīgā un Svētā Pētera baznīcā Rīgā.
Zibens ir arī radījis kroņlukturus un metāla režģus, kas atrodami viesnīcā “Radi un draugi”. Viņš ir veidojis vairākus metāla vārtus un interjera un eksterjera elementus vairākām Rīgas ēkām, un, protams, arī radījis slaveno kaķi, kas rotā Vecrīgas nama jumta koresi.
Papildus šiem darbiem, 1971. gadā Miervaldis strādājis pie Svētā Pētera baznīcas torņa gaiļa figūras restaurācijas.
Kad Lauris Reiniks ievietoja šo fotogrāfiju sociālajā tīklā, viņš pievienoja šo spilgto ziņu…
“Es jau neko nes…
Komentāros kāds lietotājs norāda, ka gadu simti, iespējams, nesanākšot, jo konkrētā māja esot maksājusi nedaudz vairāk nekā pirms simts gadiem, un ka vairākus desmitus gadu kaķa figūras uz šī nama vēl nebija.
Lauris uz šo aizrādījumu atbild ar humoru, nesamulstot ne mirkli, un raksta, ka gadu simti tomēr skanot leģendārāk un “oskarīgāk”.
Viņš pie ieraksta pievienojis arī “haštagu” filmiņai “Straume”, nepārprotami parādot, ka ir viens no tiem, kas ārkārtīgi priecājas par latviešu animācijas filmas panākumiem, kā arī par pirmo Latvijas “Oskara” balvu vēsturē, kas tika pasniegta šai filmai naktī uz 3. martu Losandželosā.